به گفته دکتر پریسا زندی ، لیزر کیوسوئیچ ( لیزر aka Q- Switched ND- Yag ) ، برای روندهای مختلف جوانسازی پوست قابل استفاده می باشد. این لیزر پرتویی از انرژی با یک طول موج خاص ( 1064nm ) را بر روی پوست تابانده و توسط رنگدانه ها از قبیل خال ، لکه های بر جای مانده از تاثیر نور خورشید و لکه های ناشی از بالا رفتن سن بر روی پوست جذب می شود.

لیزر کیوسوئیچ

تاکنون برداشتن خال های ملانوسیتیک یا استفاده از لیزر CO2 یا لیزر Er-YAG انجام می شده است. این لیزرها برای براشتن خال ها موثر بودند. لازم به ذکر است که رشد برخی خال ها یا برخی عوارض جانبی پس از بیماری ، از قبیل اسکارهای هیپرتروفی یا بزرگ شده ، می تواند پیامدهای نامطلوبی را ایجاد نماید. قدرت لیزر کیوسوئیچ ، در سطوح و فرکانس های مختلف برای مطابقت با موقعیت ها و انتظارات ویژه قابل تنظیم می باشد.

مزایای لیزر کیوسوئیچ

 • منجر به سفت و محکم شدن پوست شده و حالت شل و افتاده آن را از بین می برد. همچین به کاهش چین و چروک ها نیز کمک می کند.
  اسکار ناشی از آکنه ها را از بین برده و با ترمیم بافت ها ، پوستی یکدست را حاصل می کند. در نتیجه به جوانسازی پوست منتهی می شود.
 • سلول های مرده پوست ، کک و مک و ناهمگونی در رنگ پوست صورت را برطرف می سازد.
 • در از بین بردن موهای زائد بدن نیز کاربرد دارد.
 • معمولا محدودیتی برای افراد جهت قرار گرفتن تحت این نوع لیزرها وجود ندارد.

لیزر کیوسوئیچ چه کاربردی دارد ؟

رفع تجمع رنگدانه ها در پوست ( از قبیل برداشتن خال ها ، آثار برجای مانده از تابش نور خورشید ، لکه های ناشی از بالا رفتن سن ، لکه های قهوه ای ، ملاسما ( لکه های کوچک قهوه ای و زشت بر روی پوست ) ، لکه ماه گرفتگی

 1. رفع آثار آکنه
 2. روشن کردن پوست
 3. جوانسازی پوست
 4. رفع جوش و آکنه
 5. پاک کردن تاتو

هدف از لیزر کیوسوئیچ چیست ؟

هدف از این آزمایش ، تحقیق درباره کفایت و راحتی استفاده از لیزر Q- Nd:YAG با طول موج 1064 نانومتر برای برداشتن خال ملانوسیت از قبیل خال ملانوسیت مادرزادی و خال ملانوسیت اکتسابی می باشد. طبق گزارشات به دست آمده ، 2064 بیمار کره ای دارای خال ملانوسیت کوچک در بین سال های 2005 تا 2009 با لیزر کیوسوئیچ درمان شدند. عکس هایی در زوایا و تحت نورهای مختلف یک ماه و نیم بعد از درمان جهت مشاهده کیفیت روند از این بیماران گرفته شد. در مراحل بعدی ، این روند برای برداشتن لکه های قهوه ای نامطلوب ، آثار برجای مانده از تابش نور خورشید یا پاک کردن تاتو از پوست نیز مورد استفاده قرار گرفت.

چگونه می توان به لزوم انجام این درمان پی برد ؟

لیزر کیوسوئیچ در صورت وجود لکه های رنگی مجزا ، کوچک یا بزرگ که مایل به برداشتن آن ها هستید ، قابل استفاده می باشد. تاکید می کنیم که این درمان برای برداشتن تنها چند لکه مناسب است. اگر تعداد لکه های شما زیاد است روند جوانسازی فوتو از قبیل الیت ( نور با پالس شدید ) یا لیزر فراکسل را توصیه می کنیم. لیزر کیوسوئیچ برای ازبین بردن لکه های ناشی از تابش نور خورشید در قفسه سینه ، بازوها و پاها قابل استفاده می باشد. این لیزر برای زنان باردار و بیمارانی که در طول 6 ماه گذشته راکوتان مصرف کرده اند ، توصیه نمی شود. افراد دارای سابقه تبخال یا ویروس هرپس سیمپلکس نیز تا زمان درمان این موقعیت ها نباید از لیزر کیوسوئیچ استفاده کنند.

لیزر کیوسوئیچ

اقدامات قبل از لیزر کیوسوئیچ

 • از پروسه های تیره و برنزه کردن پوست اجتناب نموده
 • بهتر است مدتی پیش از جلسه داروهای حاوی آسپیرین را مصرف نکنید
 • در روز جلسه بهتر است پوست خود را به کرم و مواد آرایشی آغشته نکنید.

لیزر کیوسوئیچ چگونه عمل می کند ؟

لیزر کیوسوئیچ برای برداشتن لکه های قهوه ای زشت ، آثار بر جای مانده از تابش نور خورشید یا تتو و ملاسما از پوست مورد استفاده قرار می گیرد. پالس انرژی لیزر که میلیاردها پالس در ثانیه است ، رنگدانه را در پوست از بین برده و بنابراین می تواند به طور طبیعی بازجذب شده و از بدن خارج شود. انرژی لیزر ، حسی شبیه به برخورد نقاط داغ به پوست را در فرد ایجاد می کند. درد با جریان هوای سرد هدایت شده به سمت لکه ها در طول درمان به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. در خصوص تاثیر لیزر در برداشتن رنگدانه ها باید اشاره داشت که انرژی لیزر توسط رنگدانه ها ( معمولا به رنگ قهوه ای یا خاکستری) جذب می شود. این رنگدانه ها به تکه های کوچک تجزیه می شوند و به طور طبیعی از سطح بدن و پوست محو می گردند.

آیا لیزر کیوسوئیچ برای سفید کردن پوست موثر است ؟

رنگ پوست ، توسط تعداد رنگدانه های پوست تعیین می شود. افراد دارای پوست تیره و آن هایی که پوست خود را برنزه می کنند ، دارای رنگدانه های بیشتری در پوست می باشند. لیزر کیوسئیچ ، در صورت اجرای صحیح ، به روشن شدن پوست کمک کرده و آن را درخشان تر و روشن تر می کند.

آیا با لیزر کیوسوئیچ می توان تاتو یا اثر به جا مانده از آن را پاک کرد ؟

جوهرهای تاتو در واقع ، رنگدانه های خارجی وارد شده به بدن می باشند. انرژی لیزر ، می تواند جوهر تاتو را مثل رنگدانه های طبیعی پوست متلاشی و تاتو را از بین ببرد. در طول روند ، رنگ رنگدانه تشدید می شود و در ناحیه تحت درمان لیزر یک تورم جزئی و گاهی کبودی رخ می دهد و بعد از حدود یک هفته رنگدانه به تدریج محو می شود. در طول این روند بیهوشی مورد نیاز نمی باشد ؛ اما از آن جا که برداشتن تاتو بدون بیهوشی بسیار دردناک است ، همیشه قبل از برداشتن آن از بی حسی در ناحیه مورد نظر استفاده می شود.

لیزر کیوسوئیچ

چه انتظاری از درمان می توان داشت ؟

یک درمان واحد ، معمولا 75 تا 100 درصد یک لکه قهوه ای واحد را بر می دارد. گاهی برای تکمیل خنثی سازی رنگ ، یک روند ثانویه و در موارد نادر ، یک درمان ثالث نیز مورد نیاز خواهد بود.

 • نتیجه از بین رفتن آثار آکنه با این درمان بسیار موفقیت آمیز است.
 • این روند از ایجاد جوش و آکنه جلوگیری کرده و آن را درمان می کند.
 • احتمال بازگشت آن ها در آینده بسیار کم است.
 • این درمان باعث کنترل چربی می شود.
 • پوست روشن تری را خلق می نماید.
 • قادر است تاتو را به طور کامل از بین برده و از پوست پاکسازی کند.
 • هیچ چیز 100% نیست ولی انتظار از بین رفتن و روشن شدن 70 تا 99 درصدی رنگدانه را داشته باشید.

انواع لیزرهای کیوسوئیچ

انواع مختلفی از لیزر کیوسوئیچ وجود دارد که منبع کریستالی درون هر یک ، تفاوت میان لیزرها را ایجاد می کند. کریستال موجود در هر دستگاه ، موجب می شود تا هر کدام از آن ها طول موج متفاوتی را تولید کنند. تنوع در طول موج های ایجاد شده نشان می دهند که هر نوع از لیزرهای کیوسوئیچ برای چه کارهایی کاربرد دارد.

لیزر کیوسوئیچ Nd:YAG : اغلب اوقات برای پروسه های غیر سایشی جوانسازی پوست ، از بین بردن لکه و اسکارهای تیره رنگ پوستی و نشانه های قهوه ای رنگ مادرزادی مثل ماه گرفتگی ، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این نوع از لیزر Q-Switched به سبب قابلیت آن در از بین بردن طیف گسترده از تاتوها با رنگ های مختلف شناخته شده است.

لیزر روبی (Ruby Laser) : از این لیزر برای از بین بردن تاتوهایی که رنگ های نادر و کم کاربردی دارند ، مثل سبز کمرنگ و آبی آسمانی ، مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر الکساندرایت (Alexandrite Laser) : از این دستگاه در جهت رفع لکه های قهوه ای رنگ ، لکه های آفتاب سوختگی ، اسکارهای تیره رنگ و از بین بردن موهای زائد استفاده می شود. همچنین تاتوهایی با جوهر سیاه ، سبز روشن و آبی کمرنگ را می توان با این لیزر پاک کرد.

بعد از لیزر کیوسوئیچ چه چیزی در انتظارتان است ؟

بعد از لیزر ، ممکن است 10 تا 14 روز طول بکشد تا لکه های قهوه ای تیره از بین بروند. اگر کبودی روی پوست ایجاد شده باشد ، بهبودی آن کمی بیشتر زمان می برد. همچنین پزشک توصیه می کند در روزهای اولیه به طور مستقیم در برابر نور خورشید قرار نگیرید. به علاوه پزشک بعد از بررسی نتیجه هر جلسه ، نیاز یا عدم نیاز به جلسه درمانی دیگر را بررسی می کند. گفته می شود با 3 جلسه لیزر کیو سوئیچ می توانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.