میکرودرم یکی از رایج ترین خدمات جوانسازی پوست می باشد. در این مقاله ، بهترین دکتر پوست و مو تهران ، دکتر پریسا زندی ، همه چیز رادرباره این روند درمانی پوست مورد بررسی قرار داده است ؛ با ما همراه باشید. پوست دارای سه لایه ، شامل اپیدرم ، لایه میانی پوست ، لایه زیر پوست است. لایه میانی ، خارجی ترین لایه بوده و حالت ارتجاعی پوست و یک مانع ضد آب را برای محافظت از کل بدن ایجاد می نماید. لایه میانی در زیر اپیدرم واقع شده و حاوی فولیکول مو ، غدد عرق و دیگر بافت های همبند می باشد. لایه زیر پوست نیز که تحت عنوان لایه زیر جلدی شناخته می شود ، از بافت همبند و چربی تشکیل شده است.

 

میکرودرم - دکتر پریسا زندی

میکرودرم چیست ؟

این پروسه جوانسازی ، یک روند غیر تهاجمی و بی خطر برای تمام انواع و رنگ پوست ها می باشد. این تکنیک در واقع ، یکی از روش های استفاده شده برای درمان دغدغه های پوستی از قبیل آکنه ، چین و چروک ، خطوط ریز و دیگر ناهنجاری های پوستی است. همچنین میکرودرم ، با هدف ارتقاء حالت کشسانی و بافت پوست نیز انجام می گیرد و به بهبود وضعیت ظاهری پوست و جوانسازی آن کمک می کند. این روند ، به وسیله بهترین دکتر پوست و مو زیبایی تهران دکتر زندی که آموزش های لازم در این حوزه تخصصی را دریافت کرده ، انجام می شود.

کاربرد

میکرودرمابراسیون که تحت عنوان میکرودرم شناخته میشود ، برای درمان مشکلات زیر قابل استفاده می باشد :

 • چین و چروک و خطوط ریز
 • پوست کدر
 • اسکارهای آکنه خفیف یا کم عمق
 • آسیب های ناشی از نور خورشید ، که منجر به افزایش رنگدانه یا لکه های پیری می شود.
 • منافذ درشت
 • علائم کشش

برنامه ریزی درمان

بیرونی ترین لایه های اپیدرمی ، تحت عنوان لایه های غیر عروقی شناخته می شوند ؛ به این معنی که خونریزی در طول عمل ، در حداقل سطح ممکن اتفاق می افتد. به طور معمول شش درمان در طول یک دوره 12 هفته ای ، با فواصل زمانی 2 هفته بین هر درمان ، توصیه می شود تا حداکثر نتیجه حاصل از میکرودرم را به دست دهد. تکرار این روند هر 4 تا 8 هفته یک بار ، باعث تحریک سلول های پوست ، از عمیق ترین لایه های اپیدرم شده و به سلامت و شادابی پوست ، کمک می کند.

تفاوت میان دو روش میکرودرم و  آبریژن چیست؟

در ابتدا بهتر است بدانید که هر دو این روش ها می توانند سبب لایه برداری پوست زیبا جویان شوند ، اما دارای تفاوت های بسیار جزئی با یکدیگر می باشند. تنها تفاوت موجود در میان این دو تکنیک ، میزان نفوذ پذیری و تاثیر گذاری آن ها بر روی پوست می باشد ، که میزان قدرت آن در نوع آبریژن بیشتر از نوع معمولی آن است. در واقع بسیاری از متخصصین پوست توصیه می کنند افراد از نوع میکرودرم آبریژن برای بهبود مشکلات جدی تر استفاده کنند.

 

میکرودرم - دکتر پریسا زندی

مزایا و معایب

میکرودرم دارای مزایای زیر می باشد :

 1. یک روند نسبتا راحت است.
 2. حداقل خطرات یا عوارض را به همراه دارد.
 3. زمان از کار افتادگی در آن صفر است ؛ بنابراین زیباجو می تواند بلافاصله بعد از دریافت درمان ، فعالیت های نرمال خود را از سر گیرد.
 4. در صورت نیاز به انجام پاکسازی شیمیایی پوست ، انجام آن در دوران بارداری ، بلامانع است.

این فرایند جوانسازی پوست ممکن است محدودیت هایی را نیز شامل شود :

میکرودرم روند درمانی است ، که دست یابی به نتیجه موثر در آن با یک بار اجرای روند ، محقق نمی شود. این درمان بر روی سطحی ترین لایه های اپیدرم عمل می کند و بنابراین چین و چروک های عمیق ، اسکارهای بر جای مانده از جراحی ، رنگدانه ها یا آکنه های شدید را بهبود نمی بخشد. لایه برداری شیمیایی یا لیزر برای این موارد ترجیح داده می شود. همچنین در صورت شل شدن پوست در اثر افزایش سن ، استفاده از این فرایند نمی تواند در بی اثر کردن این آثار ، چندان موثر واقع شود. در نهایت ، چندین درمان برای دستیابی به اثر مطلوب مورد نیاز است.

چه کسانی داوطلب ایده ال برای این پروسه جوانسازی محسوب می شوند ؟

جوانسازی با روش مذکور برای افرادی که دارای پوست کدر یا رنگ پریده ، آکنه خفیف ، آکنه تغییر رنگ داده ، علائم زخم و زخم های بر جای مانده از آکنه سطحی می باشند ، مفید است. میکرودرم می تواند به بیماران مبتلا به مشکلات سطحی پوست و کسانی که به دلیل داشتن یک برنامه زندگی پر مشغله ، به دنبال بهره مندی از درمان های بدون عارضه جانبی یا تعطیلی هستند ، گزینه درمانی مناسبی محسوب می شود. همچنین افرادی که دارای اسکار آکنه عمیق تر نیز هستند ، می توانند با قرار گرفتن تحت یک سری درمان های طولانی تر به همراه درمابراسیون ، لایه برداری شیمیایی یا لیزر ، به نتایج خوبی دست پیدا کنند.

پروسه جوانسازی پوست به روش میکرودرم

بهترین دکتر پوست و زیبایی دکتر پریسا زندی تهران ، از یک دستگاه منحصر به فرد با یک سطح ساینده که به آرامی لایه بیرونی ضخیم اپیدرم را برای جوانسازی پوست تراش می دهد ، استفاده می نماید. دیگر روش کاربردی ، استفاده از ذرات ریز بیکربنات سدیم یا اکسید آلومنیم می باشد که بر روی پوست اسپری می شود. این دو تکنیک نتایج مشابهی را بدست می دهند.

 

میکرودرم - دکتر پریسا زندی

مشاوره قبل از درمان

قبل از رزور وقت برای روند میکرودرم ، مشورت با بهترین دکتر جوانسازی پوست در تهران ، در خصوص ضروری بودن انجام آن الزامی است. در طول مشاوره ، پزشک درباره سایر روندهای زیبایی که قبلا دریافت کرده اید ؛ کسب اطلاعات می نماید. همچنین شما باید در این جلسه ، پزشک را در جریان حساسیت یا آلرژی هایتان نیز قرار دهید. لازم به ذکر است که بهترین دکتر پوست و زیبایی تهران در جلسه مشاوره ، دستورالعمل های لازم برای اقدامات قبل از روند را در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال از شما خواسته می شود از چند وقت قبل از انجام این فرآیند جوانسازی ، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کرده ، از کرم های برنزه استفاده نکنید ، از استفاده از ماسک یا کرم های لایه بردار نیز پرهیز کنید و از وکس کردن پوست خود اجتناب نمایید.

عملکرد پروسه جوانسازی

میکرودرم ، در مطب یک دکتر پوست و مو زیبایی خوب انجام می شود و تقریبا یک ساعت طول می کشد. برای ایجاد حس آرامش در شما در حین انجام روند ، از عناصر بی حسی استفاده شده و پزشک در حالی که شما در حالت لم داده بر روی صندلی مخصوص دراز کشیده اید ، روند را آغاز می کند. یک ابزار دستی ، به آرامی نواحی مورد هدف پوست را تراش می دهد. ( این روند کاملا ملایم می باشد. ) پس از تکمیل این فرآیند ، بهترین دکتر جوانسازی پوست تهران دکتر زندی مقدار فراوانی مرطوب کننده را به همراه کرم ضد آفتاب بر روی پوست قرار می دهد. این دو ماده ، ابزاری برای محصور کردن رطوبت پوست و جلوگیری از هدر رفتن آن می باشند.

آیا لازم است تا این فرآیند وسط پزشک متخصص انجام شود؟

بکارگیری از هر نوع روش درمانی و زیبایی نیازمند مراجعه به یک فرد با تجربه و ماهر می باشد ، برای استفاده از پروسه میکرودرم نیازی به پزشک متخصص نبوده و پرستار ماهر و با تجربه نیز می تواند آن را انجام دهد تنها کافیست تجربه و مهارت لازم را داشته باشد.

 نکته: توصیه می شود هرگز برای بکارگیری از میکرودرم به افراد بی تجربه در محیط های نا مربوط مراجعه نکنید ، تا از بروز هر گونه عارضه غیر قابل درمان جلوگیری شود.

آیا روش های دیگری برای انجام میکرودرم وجود دارد ؟

این فرایند جوانسازی پوست به دو روش انجام می شود و هر دو روش از نظر دستگاه استفاده شده در آن ، با یکدیگر متفاوت هستند.

 • قطعه دستی با نوک متمایز

این ابزار میکرودرم ، دارای انواع مختلف نوک می باشد. دو نوک برای جوش های سر سیاه و نوک های دیگر برای لایه برداری استفاده می شوند. این قطعه دستی در اطراف پوست چشم نیز قابل استفاده است ، چون پوست در این ناحیه بسیار نازک تر و حساس تر می باشد. این قطعه برای لایه برداری از پوست با حرکت ملایم ، به منظور برداشتن و از بین بردن سلول های مرده پوست طراحی شده است. همچنین بخش تعبیه شده برای مکش نیز جهت جدا کردن این سلول ها به دستگاه اضافه شده است. این دستگاه دارای دو نوع تنظیمات بر حسب میزان حساسیت پوست و شدت درمان مورد نیاز می باشد. عمق حرکت سایشی بر اساس فشار به کار رفته در بخش دستی دستگاه تعیین می شود. همچنین این فاکتور به طول مدت مکش مستمر بر روی پوست نیز وابسته است.

 • میکرودرم کریستال

این روش نیز از یک دستگاه دستی که بلورهای کریستال را به آرامی اسپری کرده و لایه بیرونی پوست را تراش می دهد ، استفاده می کند. کریستال ها ، بافت پوست را بهبود بخشیده و پوستی صاف تر ، درخشان تر و شاداب تر را خلق می نمایند. سلول های مرده پوست مثل روند به کار رفته در قطعه دستی با نوک متمایز مکیده می شوند. بخشی از کریستال های استفاده شده ؛ شامل بیکربنات سدیم و بخشی از آن ها شامل اکسید آلومنیم سفید می باشند.

 • هیدرادرمابراسیون

این تکنیک میکرودرم نسبتا جدید است که توان اکسیژن و مولکول های آب در آن با یکدیگر ترکیب می شوند. این تکنیک از محصولات نفوذ کننده در پوست و لایه برداری بدون سایش استفاده می کند. این ترکیب با هدف تحریک تولید کلاژن انجام می شود. این روند ، گردش و جریان خون به پوست را نیز به حداکثر می رساند. هیدرودرمابراسیون ، یک روند شیمیایی حداقل تهاجمی است که به علت ارتقاء دادن سطح آبرسانی در پوست ، برای انواع پوست ایده آل می باشد.

 

میکرودرم - دکتر پریسا زندی

دوره بهبودی بعد از میکرودرم

بعد از اجرای روند ، گاهی پوست قرمز می شود و تجربه درد خفیف برای مدت زمان کوتاه ، دور از انتظار نمی باشد. بعد از انجام میکرودرم ، استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است. همچنین بهتر است فرد ، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت چند روز اجتناب کند. کبودی یا خونریزی بسیار جزئی در موارد نادر اتفاق می افتد و معمولاً علت آن ، اعمال فشار زیاد برای مدت طولانی بر روی پوست می باشد. احتمال زخم شدن ناحیه درمان ، بسیار غیر معمول بوده و عفونت عملاً غیر محتمل است ؛ مگر اینکه بیمار دارای سابقه تبخال ، لک یا ضایعات زگیلی باشد.

آیا این تکنیک همراه با درد است؟

با توجه به کم تهاجم بودن این پروسه زیبایی و جوانسازی پوست هیچ دردی را به همراه نخواهد داشت. اما به علت استفاده از دستگاه و کشیده شدن پوست با فشار بالا فرد حسی همچون خارش و خراشیده شدن پوست را تجربه خواهد کرد ف که مرور زمان بهبود پیدا می کند.

آیا این پروسه جوانسازی تکنیکی ایمن می باشد؟

همانطور که در مقاله اشاره کردیم ، میکرودرم بسیار کم تهاجم بوده و یکی از روش های ایمن جهت افزایش شادابی و نشاط پوست زیبا جویان می باشد به همین منظور کاملا ایمن است و افراد می توانند با خیالی آسوده از آن بهرمند شوند.

 

میکرودرم - دکتر پریسا زندی

 

آیا میکرودرم اسکارهای ناشی از آکنه را از بین می برد ؟

کسانی که به آکنه های فعال ، لکه های کمرنگ ناشی از جوش و آکنه و اسکارهای برجسته دچار هستند ، می توانند تحت این روند جوانسازی قرار بگیرند. بدین نحو دکتر پوست و مو به کمک این پروسه جوانسازی ، منافذ را باز کرده و جوش و آکنه ها را تخلیه می کند. بدین نحو با تکمیل جلسات درمانی ، فرد از جوش های فعال پوستی رهایی پیدا می یابد.

بعد از میکرودرم چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

برای اینکه به یک نتیجه عالی از این پروسه جوانسازی دست پیدا کنید ، لازم است بعد از هر جلسه ، مراقبت هایی را از پوست خود به عمل آورید. که در ادامه مهم ترین نکات مراقبتی را که بهترین دکتر جوانسازی پوست در تهران به مراجعین گوشزد می کند ، به شما توضیح می دهیم :

 • هر چند این تکنیک جوانسازی پوست ، یک پروسه تهاجمی نیست اما بعد از انجام آن ، پوست کمی حساس می شود ؛ به همین خاطر باید مراقبت درستی از آن به انجام رسد.
 • پس از اتمام پروسه باید پوست تان را کاملا تمیز کنید. برای این کار از یک پد نرم استفاده نمایید. برای مطمئن شدن از اینکه تمام سلول های مرده از روی پوست برداشته شده اند ، می توانید از تونر آبرسان استفاده کنید.
 • ممکن است این تکنیک ، باعث پوسته پوسته شدن و خشکی پوست شود ؛ به همین خاطر می بایست حتما از یک کرم مرطوب کننده قوی استفاده نمایید. این عمل را 4 الی 6 روز ادامه دهید تا از لایه برداری بیش از حد پوست جلوگیری شود.
 • استفاده از کرم ضد آفتاب از الزامات هست. بعد از پروسه میکرودرم ، در هر شرایطی ، پیش از خارج شدن از منزل ، بر روی پوست ، کرم مرطوب کننده اعمال کنید. بهتر است به مدت یک هفته به طور مستقیم در برابر نور خورشید قرار نگیرید ؛ حتی در صورت استفاده از کرم ضد آفتاب.
 • توجه کنید که باید پوست و بدن تان را هیدراته نگه دارید. در این راستا به میزان کافی آب بنوشید. از آب میوه های طبیعی نیز می توانید استفاده کنید.
 • برای انجام دیگر روتین های پوستی ، مثل استفاده از وکس ، لایه برداری یا لیزر جوانسازی بهتر است 2 هفته صبر کرده و بعد از آن اقدام کنید.
 • بهتر است در یک هفته اول از لمس و مالش بی مورد و زیاد پوست اجتناب ورزید. زیرا به خاطر لایه برداری انجام شده ، پوست حساس بوده و مستعد جوش می باشد.

نتیجه میکرودرم

شما می توانید بلافاصله بعد از تکمیل روند شاهد نتایج درمان باشید ؛ با انجام جلسات بعدی این درمان ، شاهد نتایج بهتری از آن خواهید بود. حتما جلسات درمانی تان را کامل نموده تا به پوستی صاف و شفاف دست پیدا کنید. انتظار نداشته باشید تنها در یک جلسه ، تمام مشکلات پوستی تان برطرف شود. البته شاهد تغییرات قابل توجهی خواهید بود اما برای درمان کامل باید تمام جلسات را به انجام برسانید.

هزینه

این پروسه ، یک روند زیبایی می باشد ؛ بنابراین شرکت های بیمه به هیچ وجه هزینه های آن را پوشش نمی دهند. برای آگاهی از هزینه میکرودرم در تهران ، بایستی به بهترین دکتر جوانسازی پوست دکتر پریسا زندی در تهران مراجعه نمایید. ایشان مشکلات پوستی را بررسی نموده و بر اساس آن ها تعداد جلسات درمانی و در نهایت هزینه را تعیین می کند.

پرسش و پاسخ های متداول

 • تعداد جلسات درمانی این فرایند جوانسازی چقدر است ؟

تعداد جلسات میکرودرم ، بر اساس انتظارات و توقعات شما و شدت دغدغه های پوستی تان تعیین می شود. بهترین دکتر جوانسازی تهران در جلسه اول ، طرح درمانی را برای شما مقرر کرده و در صورت نیاز درمان های نگهداری را نیز توصیه می کند.

 • چه سنی برای جوانسازی پوست با این روش مناسب است ؟

البته هیچ محدودیت سنی یا جنسیتی خاصی ، برای قرار گرفتن تحت این روند جوانسازی وجود ندارد ؛ ولی معمولاً افراد بالای 12 سال تا بزرگسالان 65 ساله ، می توانند از میکرودرم استفاده کنند. علیرغم عدم وجود محدودیت سنی ، احتمال ایجاد کبودی یا سایش پوست در افراد بالغ بالای 70 سال ، کمی بیشتر است . افراد زیر 12 سال نیز گاهی می توانند تحت مراقبت متخصص پوست یا جراح پلاستیک ، تحت درمان قرار گیرند.

 • این پروسه جوانسازی هر چند وقت یک بار لازم الاجرا می باشد ؟

این پروسه بسته به تحمل پوست زیباجو و اثرات مورد نظر ، می تواند به صورت هفتگی یا حداکثر هر هشت هفته یک بار ، انجام شود. بسیاری از مردم این گونه برنامه ریزی می کنند ، که درمان های هفتگی خود را با سه جلسه در هفته شروع کرده ، سپس آن را به رژیم مراقبت ماهانه تغییر می دهند. میکرودرم مانند مسواک زدن دندان ها ، به حذف ملایم پوست کمک می کند. از آن جایی که پوست انسان معمولاً در فواصل تقریباً 30 روزه بازسازی می شود ، بهبود پوست با این روش موقتی بوده و برای بهبود مستمر ، تکرار درمان در فواصل زمانی دو تا چهار هفته ای مورد نیاز می باشد.