درمان های هایفو یا به عبارتی همان هایفوتراپی ( اولتراسوند متمرکز با شدت بالا ) ، درمان های زیبایی بدون جراحی هستند که پوست فرسوده و پیر شده را جوانسازی می نمایند. این درمان پوست افتاده صورت و بدن ؛ خصوصا در ناحیه تحتانی صورت ، اطراف چشم ها و گردن را لیفت کرده و جوانسازی می نماید. در ادامه مقاله با دکتر پریسا زندی پزشک پوست، مو و زیبایی در تهران همراه باشید.

در این درمان ، از انرژی اولتراسوند برای دستیابی به لایه های زیر سطح پوست استفاده می شود. این انرژی ، بافت پوست را حرارت داده و باعث تحریک ناحیه مورد هدف می شود.با بهبود ناحیه ، پوست کلاژن بیشتری تولید می کند و همین امر باعث سفت تر و جوان تر شدن پوست می گردد.تکنولوژی هایفو ، کاملا بر خلاف رادیوفرکانسی و دیگر درمان های پوستی می باشد. این یک تکنیک ، لیفت بدون جراحی برای گردن و صورت و در واقع یک روند کانتورینگ بدن محسوب می شود.

 

هایفوتراپی - دکتر زندی

 

نحوه انجام هایفوتراپی

 • باید متذکر شد که درمان هایفوتراپی ، در حدود یک ساعت و نیم طول می کشد.
 • با مقایسه عکس های قبل و بعد خود ، می توانید شاهد پیشرفت درمان باشید.
 • قطعه دستی رادار برای مورد هدف قرار دادن نواحی زیر چشم ها و دهان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • یک جلسه هایفو برای هر بیمار در حدود 400 تا 600 شات بر حسب ناحیه درمان و اندازه آن می باشد.
 • پروب 1.5 میلی متری یک مینی هایفو می باشد که برای ایجاد درخشندگی بیشتر در پوست اجرا می شود.
 • هایفوتراپی ، از یک انرژی اولتراسوند با فرکانس بالا برای مورد هدف قرار دادن بافت زیر سطح پوست ، استفاده می کند و هر پروب دارای عمق متفاوتی می باشد.
 • به عنوان مثال در صورت بهره وری از هایفو در صورت ، پزشک خوب در تهران تنها  2 پاس را انتقال می دهد ؛ یکی با عمق کانونی 4.5 میلی متری و دیگری با عمق کانونی 3 میلی متر.
 • وقتی درمان ، ناحیه خاصی در صورت یا بدن را مورد هدف قرار می دهد ؛ واکنش طبیعی بدن برای بهبود زخم ، باعث تشکیل کلاژن های جدید می گردد و این امر سبب سفت شدن و تقویت ماندگار پوست می شود.

 

هایفوتراپی - دکتر زندی

 

کدام نواحی از پوست برای هایفوتراپی مناسب است؟

عضلات اپونوروتیک: این ناحیه از پوست در روش جراحی توسط پزشکان کشیده شده و تحت درمان قرار می گیرد. با استفاده از این روش درمانی با گرم کردن پوست و تحریک برای افزایش تولید کلاژن و الاستین سبب سفتی پوست می شود.

لایه درم تحتانی: این لایه در زیر بالاترین و بیرونی ترین قسمت از پوست افراد قرار دارد. هایفوتراپی با بازسازی کلاژن و الاستین موجب رفع چین و چروک ، لیفت و جوان سازی پوست زیبا جویان خواهد شد.

هایفو بر روی بدن

 • هایفوتراپی یک روش فوق العاده برای کاهش نواحی چربی سر یخت در بدن ، بدون نیاز به قرار گرفتن در زیر چاقو و جراحی می باشد.
 • این درمان ، از اولتراسوند برای مورد هدف قرار دادن سلول های چربی در زیر سطح پوست استفاده می کند و سپس بدن این چربی را از کانال های طبیعی دفع می نماید.
 • هایفو ، نه تنها باعث کاهش چربی می شود ؛ بلکه به سلولیت و محکم شدن پوست نیز کمک کرده و بخش مورد هدف را محکم تر و باریک تر می نماید.
 • ما درمان هایفو را برای نواحی ای از قبیل شکم ، بازوها ، چربی کمر ، پهلوها و هر جایی از بدن که توده های چربی در آن تجمع یافته اند توصیه می کنیم.

مزایا هایفوتراپی

ماندگاری آن نسبت به برخی از تکنیک های جوانسازی بیشتر است و در صورتی که مراقبت های بعد از پروسه را درست انجام دهید معمولا حدود 1سال ماندگاری خواهد داشت.

افراد زیر 50 سال نیاز به انجام این تکنیک به طور هر سال یکبار و افرادی که بالای 50 سال سن دارند باید سالی دوبار این متد را انجام دهند.

کدام دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای هایفوتراپی نمی باشند؟

 • بانوان باردار یا شیرده
 • در صورت ابتلا به جوش و آکنه
 • در صورت افتادگی بیش از حد پوست
 • افراد مستعد تبخال بر روی پوست صورت
 • افراد مبتلا به عفونت و بیماری های پوستی
 • افراد مبتلا به بیماری هایی همچون دیابت ، بیماری های قلبی و غیر0

 

هایفوتراپی - دکتر زندی

چه کسانی برای درمان هایفو واجد شرایط می باشند ؟

  • پزشک اغلب به منظور خلق یک نتیجه کامل ، درمان کل صورت را توصیه می کند.
  • این درمان ، یک پوست سالم و درخشنده را بدون نیاز به جراحی ، به شما هدیه می دهد.
  • نواحی قابل درمان با این روند ؛ شامل اطراف چشم ها ، گونه ها ، فک ، گردن و دهان می باشد.
  • شما می توانید برای آشنایی با مزایای این درمان ، یک وقت مشاوره را با یک جراح زیبایی خوب هماهنگ کنید.
  • هایفوتراپی برای هر فردی که در معرض آثار ناشی از پیری قرار گرفته و پوست او خسته به نظر می رسد ، مناسب می باشد.

تفاوت بین هایفو و میکرونیدلینگ چیست ؟

هایفوتراپی و میکرونیدلینگ ، هر دو درمان های غیر تهاجمی برای به دست آوردن پوستی محکم تر و جوان تر می باشند.این دو درمان ؛ برای دستیابی به بهترین نتایج ، به شکلی شگفت انگیز با یکدیگر عمل می کنند.معمولا انجام میکرونیدلینگ ، در بین درمان های هایفو برای جوانسازی مکرر پوست توصیه می شود.از آن جایی که پوست هر روز روند پیری را طی می کند ، باید تولید کلاژن در آن تحریک شود.هایفو از انرژی اولتراسوند برای مورد هدف قرار دادن نواحی خاص استفاده کرده و تولید کلاژن را تحریک نموده و در نتیجه پوست را از لایه های عمیق ، محکم می کند ؛ اما میکرونیدلینگ ، لایه های بالایی پوست را تقویت می نماید.این دو روند با یکدیگر ، یک واکنش سریع تر را خلق نموده و به پوست در دستیابی به ظاهری جوان و درخشان کمک می کنند.

اقدامات و نکات ضروری در مراقبت های بعد از هایفوتراپی

 1. بدن خود را هیدراته نگه دارید و به طور کلی روزانه 8 لیوان آب بنوشید.
 2. از قرار دادن کمپرس های سرد یا یخ در محل تحت درمان خودداری کنید.
 3. از قرار گرفتن در محیط هایی با دمای بالا همچون حمام آب گرم ، سونا و جکوزی بپرهیزید
 4. بهتر است یک روتین غذایی سالم همراه با سبزیجات و مواد غذایی با فیبر بالا استفاده کنید..
 5. حتما در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم های ضد آفتاب با SPF بالای 30 استفاده کنید.
 6. با توجه به توصیه بهترین پزشک در تهران حدود یک الی دو ماه در معرض اشعه مضر خورشید قرار نگیرید.
 7. مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ف کافئین و همچنین مصرف دخانیات در دوره مراقبت های بعد از هایفوتراپی ممنوع می باشد.
 8. استفاده از محصولات آرایشی ، به علت حساس بودن پوست بعد از این تکنیک جوانسازی سبب بروز عوارض جانبی خواهد شد بنابراین تا زمانی که پزشک به شما توصیه می کند از مصرف ان ها خودداری کنید.

 

هایفوتراپی- دکتر زندی

 

عوارض این پروسه درمانی چیست؟

لک : لک‌هایی که پس از هایفو روی پوست ظاهر می‌ شوند ، معمولاً خطر ناک نیستند و اکثراً در مدت زمان کوتاهی از بین می ‌روند. این لک‌ ها نوعی واکنش طبیعی پوست به تحریکات خارجی هستند و در اغلب موارد با گذر زمان بهبود می‌ یابند ؛ اما برای کاهش این لک ‌ها و پیشگیری از تشدید آنها ، باید اقداماتی انجام دهید :

محافظت از پوست در برابر نور خورشید : اتخاذ اقدامات محافظتی مانند استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب می ‌تواند کمک کند تا لک ‌ها زودتر بهبود یابند و از تشدید آنها جلوگیری شود.

اجتناب از دوش آب داغ : استفاده از آب داغ ممکن است باعث ایجاد تحریک بیشتر بر روی پوست شود و لک ‌ها را تشدید کند. بهتر است از آب سرد یا گرم برای شستشوی صورت استفاده کنید تا از تحریک پوست بعد از هایفوتراپی جلوگیری کنید .

بی حسی پوست : باید بدانید که هدف اصلی هایفوتراپی فراهم کردن امواج صوتی با توان و فرکانس خاص است که به طور عمیق به لایه‌ های پوست و بافت زیرین نفوذ کنند ، به ویژه به لایه SMAS که یکی از عمیق ‌ترین لایه‌های پوستی است. این لایه معمولاً هدف اصلی هایفوتراپی است که به صورت غیر تهاجمی مورد هدف قرار می ‌گیرد تا چین‌ ها و ضایعات پوستی را بهبود بخشد ، اما در این فرآیند ، امواج اولتراسوند ممکن است در مسیر خود با اعصاب و پایانه‌ های عصبی پوست برخورد کنند که می ‌تواند منجر به بی ‌حسی موقت این اعصاب و پایانه ‌های عصبی شود. این بی‌ حسی به طور معمول موقت است و در طی چند روز یا هفته بعد از جلسه هایفوتراپی به طور طبیعی بهبود می‌ یابد. به طور کلی ، بی ‌حسی موقت پس از هایفوتراپی ، یکی از عوارض نادر و موقت این پروسه است که معمولاً با گذشت زمان بهبود می ‌یابد و نیاز به درمان خاصی ندارد.

هزینه هایفوتراپی

تکنیک های غیر تهاجمی مانند هایفوتراپی نسبت به لیفت صورت که عمل جراحی محسوب می شوند بسیار پایین تر است زیرا این تکنیک نیازی به حضور در بیمارستان نداردو در کلینیک و مطب پزشک باتجربه در تهران نیز قابل انجام است.

سوالات متداول

 • آیا هایفوتراپی جایگزینی برای جراحی های زیبایی صورت است؟

طی جراحی زیبایی صورت ، تغییرات لازم در نواحی از صورت انجام خواهد شد که جراح با استفاده از ایجاد برش های لازم به آن دسترسی پیدا خواهد کرد. بنابراین بهتر است بدانید که طی پروسه  هایفوتراپی افراد هیچ گاه نمی توانند به نتیجه ای همانند لیفت صورت با جراحی را به همان ظرافت به دست آورند زیرا  این روش درمانی برای آن دسته از افرادی مناسب بوده که تمایلی به انجام جراحی زیبایی ندارند اما ماندگاری برایشان مهم است ، بهترین گزینه می باشد.

 • من به چند جلسه هایفو نیاز دارم ؟

معمولا زیباجویان در جلسه اول هایفوتراپی ، شاهد نتیجه درمان خواهند بود ؛ اما برخی زیباجویان بر حسب نحوه ساخت کلاژن در بدن آن ها و موقعیت فعلی پوست شان ، به جلسات درمان بیشتری نیاز دارند.متخصص زیبایی ، یک برنامه نگهداری نتیجه با فاصله زمانی 6 تا 12 ماه را توصیه می کند.این برنامه شامل مینی هایفو می باشد که در فاصله 2 تا 3 ماه بعد از درمان تایتنینگ پوست هایفو ، قابل اجرا می باشد.لازم به ذکر است که این برنامه ، به حافظه ماهیچه و بافت پوست کمک خواهد کرد و جوانسازی پوست را محقق خواهد ساخت.

 • نتایج حاصل از هایفو پس از چه مدت قابل مشاهده می باشد ؟

بعد از درمان با هایفوتراپی ، شما شاهد برآمدگی جزئی خواهید بود ؛ ولی بهترین نتایج بعد از 2 تا 3 ماه نمایان می شود.باید اشاره داشت که بدن شما به تولید کلاژن تا 6 ماه بعد از درمان اولیه ، ادامه می دهد.با بالا رفتن سن ، به شما توصیه می کنیم که یک جلسه نگهداری را در برنامه درمان خود بگنجانید.اضافه کردن درمان های کمکی به برنامه اصلی درمان ، می تواند به بهبود بافت پوست و کاهش چین و چروک ها کمک کرده و نتیجه بهتری را خلق نماید.

 • آیا هایفوتراپی زمان از کار افتادگی دارد ؟

بر خلاف جراحی های زیبایی ؛ درمان هایفوتراپی ، به زمان از کار افتادگی نیاز ندارند . بعد از درمان ، شما شاهد اندکی قرمزی و تورم خواهید بود ؛ ولی به طور نرمال ، پوست شما درخشنده و سالم به نظر می رسد.شما باید از قرار گرفتن در محیط های بسیار سرد یا بسیار گرم خودداری کنید.بعد از درمان هایفو می توانید فعالیت های نرمال روزمره خود را از سر بگیرید.

 • آیا هایفو تهاجمی است ؟

تکنیک هایفوتراپی غیر تهاجمی است و نیازی به بیهوشی برای افراد در حین این پروسه وجود ندارد . در سمت مقابل ان لیفت صورت است که روشی جراحی و کاملا تهاجمی است و بیهوشی برای افراد در این تکنیک الزامی است.

 • نتایج هایفو چقدر ماندگار است ؟

نتایج بدست آمده از درمان هایفوتراپی ؛ می تواند به مدت یک سال یا بیشتر ، ماندگاری داشته باشد.به طور کلی نمی توان یک چارچوب زمانی قطعی را برای ماندگاری نتایج درمان های هایفو ارائه داد ، چون نتایج بر حسب فرآیند تولید کلاژن در افراد مختلف و سایر فاکتورهای سبک زندگی که می تواند بر روی فرآیند پیری تاثیر گذار باشد ، متفاوت است.حقیقت امر این است که ما هر روز ، پیرتر می شویم ؛ ولی هایفو می تواند سرعت روند پیری را کند کرده و کاهش دهد.

نتیجه گیری

در صورتی که احساس می کنید با بالا رفتن سن تان در علائم پیری در صورت شما پدیدار گشته است نگران نباشید زیرا هایفو تکنیکی موقتی اما با ماندگاری یک ساله بهترین انتخاب برای شما می باشد . علاوه بر این نیازی نیست خود را برای ریسک های بسیار زیاد عمل جراحی لیفت صورت نیز اماده کنید.هایفوتراپی نیاز به مراقبت های زیادی ندارد و نیازی نیست برای انجام این روش چندین روز را از محل کار خود دور بمانید.