پلاسماجت چیست ؟ پلاسما ، از طریق یونیزه شدن گازهای اتمسفری شکل می گیرد ؛ این یک گاز یونیزه شده است و متشکل از یون ها و الکترون بوده و از طریق جدا شدن الکترون ها از پوسته الکترون اتم های گاز یا پارگی ملکول ( یونیزاسیون ) خلق می شود. این روند یکی از مفیدترین روش های جوانسازی پوست محسوب می شود. در ادامه مقاله دکتر پریسا زندی با تمامی جوانب این پروسه جوانسازی آشنا می شویم.

 

پلاسماجت

پلاسماجت پلک چیست ؟

این پروسه جوانسازی موثر در پلک ها ، جدیدترین تکنولوژی آلمان و جایگزین جراحی پلک می باشد. این روش در واقع لیفت پلک بدون جراحی می باشد ، که برای بالا کشیدن و محکم کردن پلک های بالایی و پایینی با حداقل زمان از کار افتادگی و خطراتی که در روند های جراحی قابل انتظار است ، انجام می پذیرد. در این روند از قلم پیشرفته لیپو فریز پلاسما اسپارک ، برای دستیابی به نتیجه مورد نظر استفاده می شود. لیفت پلک با استفاده از این دستگاه ؛ در مقایسه با روند رادیو فرکانسی یا هایفو ، یک روند کاملا گزینشی می باشد. قلم پلاسما اسپارک به دلیل داشتن سوزن هایی با مساحت سطح 0.3 میلی متر ، که شبیه به لیزر های سنتی عمل کرده ولی خطرات و عوارض جانبی آن را به همراه ندارد ، با دقت بسیار بالایی عمل می کند. نوک سوزن شکل قلم پلاسما اسپارک که در این درمان مورد استفاده قرار می گیرد ، هرگز در پوست نفوذ نمی کند ؛ ولی باعث ایجاد سوختگی های سطحی برای بازیابی خاصیت ارتجاعی طبیعی پوست می شود. لیفت پلک با پلاسماجت ، یک راه حل دائمی برای درمان پلک های افتاده بوده و بیمار می تواند نتایج حاصل از درمان را بعد از دریافت 1 تا 2 درمان مشاهده نماید. نتایج به دست آمده ، در بیماران مختلف متفاوت می باشد. در برخی بیماران برای دستیابی به نتیجه مطلوب ، جلسات درمان بیشتری مورد نیاز است.

این تکنیک چگونه بر روی سفت شدن پوست تاثیر می گذارد ؟

قطعه دستی پلاسماجت ؛ در حین حرکت دادن دستگاه بر روی پوست توسط بهترین پزشک در تهران ، یونیزاسیون را خلق کرده و واکنشی را در بافت ها تحریک می نماید. انرژی پلاسما ، به جریان در آمده و شکل گیری کلاژن را تحریک می کند. این امر ، باعث تحریک فیبرهای کلاژن شده و آسیب دیدگی های ناشی از تاثیر نور خورشید بر روی پوست را بهبود می بخشد. همچنین چین و چروک های موجود بر روی پوست ، کاهش یافته و سطح پوست صاف می شود. این درمان شامل ایجاد برش ، تزریق یا برداشتن بافت پوست نمی باشد. این درمان بر روی نواحی کوچک ؛ از قبیل قسمت های فوقانی و تحتانی چشم ، خطوط ایجاد شده در اثر استعمال سیگار در اطراف دهان و حتی نواحی چروک شده شکم در اطراف ناف ، بهترین تاثیر را بر جای می گذارد.

کاربرد اصلی این پروسه جوانسازی چیست؟

تکنیک پلاسماجت کم تهاجم و بدون نیاز به جراحی دارای مزایای بسیار فوق العاده ای می باشد که باید توس پزشک ماهر و با تجربه در تهران انجام شود که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم.

 1. درمان افتادگی های پلک پایین و بالا
 2. بهبود و درمان جای جوش های قدیمی
 3. از بین برد لک و خال های رنگی روی پوست
 4. کاهش و از بین برنده چین و چروک های پوستی در افراد

 

پلاسماجت

اقدامات قبل از پلاسما جت

 1. هرگز از پروسه های درمانی همانند لیز رتراپی ، پیلینگ و بوتاکس و غیره قبل از این پروسه درمانی استفاده نکنید.
 2. انجام جراحی هایی همانند لیفت صورت 8 الی 9 ماه قبل از پلاسما جت ممنوع می باشد از انجام آن ها بپرهیزید.
 3. توصیه می شود زیبا جویان به مدت 2 الی 4 هفته قبل از پلاسما جت ، از برنزه کردن و انجام هر نوع فعالیت تزریقی در پوست های خود خودداری کنند.
 4. توجه داشته باشید که اگر پوست شما به صورت کاملا طبیعی تیره است ، حتما از کرم های ضد آفتاب با SPF بالای 30 استفاده کنید.
 5. اگر تصمیم به درمان در اطراف لب های خود را دارید ، و شما نیز همواره مستعد تبخال می باشید ، به مدت سه الی چهار روز قبل از درمان باید از دارو های توصیه شده توسط متخصص پوست و مو استفاده کنید

آیا درمان پلاسماجت دردناک است ؟

قبل از شروع روند درمان پلاسماجت ، یک بی حسی موضعی قبل از درمان و شروع روند ، در ناحیه مورد نظر استعمال می شود ؛ بنابراین درد ناشی از درمان به حداقل سطح ممکن می رسد. فرآیند بهبود می تواند باعث شود تا بیمار اندکی درد را تجربه کند ولی نگران نباشید ؛ زیرا داروهای مسکن خفیف ، به راحتی برای مدیریت و کنترل این درد ، قابل استفاده و کارساز می باشند.

آیا این تکنیک دارای عوارض جانبی می باشد ؟

عوارض جانبی درمان پلاسماجت ، بسیار جزئی و زود گذر بوده و شامل تورم و قرمزی ناحیه درمان ، به مدت 2 تا 3 روز می باشد. روند بهبود شامل پوسته پوسته شدن ( که به طور طبیعی فرو می افتد ) در یک دوره حدودا یک هفته ای می باشد. این درمان ؛ گاهی اوقات باعث می شود که قرمزی و تورم بر جای مانده در حین بهبود پوست ، برای مدت زمان بیشتری ماندگار باشد. احتمال بروز چنین حالتی در پلک ها یا نواحی نزدیک به چشم ها که تحت درمان قرار گرفته اند ، بیشتر است. حدودا 7 تا 10 روز طول می کشد تا فرد به طور کامل بهبود پیدا کند. به منظور پوشش دادن ناحیه درمان ، می توان از آرایش کردن استفاده نمود ؛ البته این کار باید در طول 24 ساعت اول بعد از درمان مورد اجتناب قرار گیرد. نتایج حاصل از این روش ، ماندگار بوده و در طول 2 تا 4 هفته بعد از درمان ؛ بهبود می یابد.

میزان ماندگاری پلاسما جت چگونه است؟

بهتر است بدانید با وجود افزایش سن و عدم توقف فرایند پیری در افراد ، پروسه جوانسازی صورت با استفاده از این دستگاه دارای ماندگاری دائمی نمی باشد.  تاثیرات فوق العاده این روش بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود که در طول 4 الی 8 هفته ، روند درمانی آن در یک شیب صعودی خواهد بود.

 

پلاسماجت

چه نواحی ای با این تکنیک قابل درمان می باشد ؟

نواحی ای از پوست که در آن ها ، خطوط ریز ایجاد شده و چین و چروک در آن ها پدیدار شده است ؛ به وسیله روند پلاسماجت ، قابل درمان می باشند. این نواحی ؛ شامل ناحیه فوقانی و تحتانی چشم ، خطوط ناشی از استعمال سیگار ، خطوط ایجاد شده بر روی صورت ، خطوط ایجاد شده در ناحیه اطراف ناف ، ران ها و ناحیه  قفسه سینه که در زمان پوشیدن لباس های یقه باز نمایان است ، می باشد.

درمان جت پلاسما چقدر طول می کشد ؟

درمان پلاسماجت ، تقریبا کوتاه می باشد ؛ ولی با در نظر گرفتن کل مقدمات آماده شدن برای درمان ، بی حسی و خود درمان ؛ می توان گفت که انجام این روند توسط پزشک خوب در تهران ، یک ساعت زمان نیاز دارد.

عوارض جانبی درمان پلاسماجت

در درمان روند زیبایی پلاسماجت ، عوارضی وجود دارد و از آن جایی که این تکنولوژی در عرصه زیبایی تقریبا جدید می باشد ؛ احتمال شناسایی عوارض دیگری نیز وجود خواهد داشت. شایان ذکر است که امکان انجام این روند زیبایی بر روی پوست های تیره تر از یک سطح خاص ؛ به دلیل خطر هایپرپیگمنتاسیون پس التهابی ؛ وجود نخواهد داشت.

اقدامات مراقبتی بعد از پلاسما جت

 • 24 ساعت ابتدایی بعد از درمان هرگز محل مورد نظر را تمیز نکنید.
 • دو الی سه روز بعد از درمان از تعریق خود جلوگیری کنید زیرا می تواند سبب افزایش التهاب شود.
 • در صورت متورم شدن ناحیه تحت درمان می توانید از کمپرس های سرد استفاده کنید ، البته توجه داشته باشید که استفاده مستقیم از کمپرس های سرد می تواند سبب وارد شدن آسیب به پوست شود.
 • در صورتی که پلاسماجت بر روی گردن و صورت انجام شده باشد ، به پشت بخوابید و جهت کاهش تورمات ناشی از آن سر خود را بالا نگه دارید.

پلاسماجت

 

 افراد دارای شرایط زیر قادر به استفاده از پلاسماجت نمی باشند

 • خانم های باردار
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد مبتلا به سرطان
 • افراد مبتلا به انواع هپاتیت
 • افراد دچار بیماری های استخوانی
 • افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی
 • افراد دارای ایمپلنت های فلزی در دهان
 • بانوانی که در دوره شیردهی به سر می برند
 • افرادی که اخیرا دچار تب یا عفونت شده اند
 • افرادی که در ناحیه های مورد نظر برای درمان ، دچار عارضه پوستی می باشند
 • افرادی که در نواحی مورد نظر برای درمان ، دارای رگ های واریسی می باشند
 • افرادی که داروهای ضد آکنه استفاده می کنند گزینه مناسبی برای پلاسماجت نمی باشند
 • افرادی که از درمان های فیلر ، بوتاکس یا لیفت با نخ ؛ در نواحی مورد نظر استفاده کرده اند

سن مناسب برای درمان

باید بگوییم که این پروسه جوانسازی ،  محدودیت سنی برای افراد ندارد. اما به علت وجود تغییرات هورمونی و عدم تعادل این دسته از هورمون ها ،در افراد زیر 18 الی 20 سال سبب از بین رفتن تاثیرات درمانی شده و از سوی پزشک پلاسماجت توصیه نمی شود.

تعداد جلسات مورد نیاز این پروسه درمانی چقدر می باشد؟

مراجعه به پزشک خوب در تهران ، برای درمان با استفاده از پلاسماجت ، بعد از بررسی کامل مشکلات و هر بار مراجعه به  زیبا جو اطلاع داده می شود. اما به طور کلی افراد باید هر یک ماه یک بار برای انجام آن اقدام کنند.

هزینه مورد نیاز این روش درمانی چقدر می باشد؟

هزینه ناشی از بکارگیری پلاسماجت ،  با توجه به روش ها و جراحی به علت عدم نیاز به برخی ابزار ها جهت جراحی ، بسیار مقرون به صرفه نیز می باشد. هزینه درمان این پروسه جوانسازی ، به سن افراد ، محل درمان و میزان آسیب های موجود ، تعداد جلسات مورد نیاز و مهارت پزشک بستگی داشته که ممکن است در برخی موارد افزایش و یا کاهش یابد.