پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی ، ماده ای است که بنا به تصور ، بهبود را در زمان تزریق ارتقاء می دهد و جوانسازی پوست را به نحوی بهینه میسر می سازد. دکتر پریسا زندی ، بهترین دکتر جوانساز در تهران این مقاله را برای آگاهی بیشتر تهیه نموده است. پلاسما ، مولفه ای در خون است که حاوی فاکتورهای ویژه یا پروتئین ها بوده و به رقیق شدن خون شما کمک می کند. این ماده همچنین حاوی پروتئینی است که از رشد سلول ها نیز پشتیبانی می نماید. محققان ، این روش را از طریق تفکیک پلاسما از خون و سانتریفیوژ کردن آن تولید کرده اند. باور بر این است که تزریق prp به بافت های آسیب دیده ، بدن را برای رشد سلول های جدید و سالم و ارتقاء بهبود ، تحریک می کند. از آن جایی که در تزریق ها ، تاثیر فاکتورهای رشد ، مورد تمرکز روند می باشند ، محققان تصور می کنند بافت های بدن با سرعت بیشتری بهبود پیدا خواهند کرد.

پی آر پی

پی آر پی چیست؟

بهترین دکتر جوانسازی در تهران ، چند سی سی از خون بیمار را گرفته و در کیت های مخصوص غلظت پلاکت های خون را سه تا پنج برابر بیشتر می کند. پلاکت های خون یکی از عوامل موثر در رشد و بازسازی بافت ها بوده و سبب رشد و تکثیر سلول های موثر در ساخت کلاژن، الاستین، ماده بین سلولی و غیره می شود. پلاکت ها از خونریزی رگ در هنگام آسیب به بافت جلوگیری کرده و با ترشح پروتئین بافت را ترمیم می کند. تمامی این سلول ها به بافت های آسیب دیده رسیده و فرایند ترمیمی و یا بازسازی را آغاز خواهند کرد.

پلاکت چگونه سبب جوانسازی پوست می شود؟

پلاکت های موجود در خون تمامی افراد حاوی فاکتور های رشد در ترمیم و باز سازی سلول ها می باشد. به طور مثال اگر پلاکت ها بر بافت های پوست صورت تزریق شود سبب تولید کلاژن و الاستیسیته پوست شده و فرایند بازسازی مولکول های پوستی و جوانسازی پوست آغاز خواهد شد.

هدف از تزریق پی آر پی چیست ؟

محققان تزریق های PRP را در کاربردهای مختلفی امتحان کرده اند. برخی از این مثال ها عبارتند از :

ریزش مو : پزشکان ،روش فوق را برای ارتقا دادن رشد و پیشگیری از ریزش مو ، به پوست سر تزریق کرده اند. این روند در درمان طاسی سر با الگوی مردانه ، بسیار موثر بوده است.

آسیب های تاندوم : تاندوم ها نوارهای ضخیم و محکم در بافت هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می کنند. آن ها معمولا بعد از آسیب دیدگی به کندی بهبود می یابند. دکتر این متد را برای درمان مشکلات مزمن تاندوم در نواحی مختلف بدن مورد استفاده قرار داده اند.

آسیب دیدگی های مزمن : این فرآیند را برای درمان آسیب دیدگی های مزمن ورزشی از قبیل کشیدگی عضلات پشت ران یا پیچ خوردگی زانو ، مورد استفاده قرار داده اند.

ترمیم های بعد از جراحی : گاهی اوقات ، برای ترمیم تاندوم یا لیگامنت پاره شده استفاده می شود.

ورم مفاصل و استخوان : پزشکان تزریق این ماده را برای زانو در افراد دارای ورم مفاصل و استخوان مورد استفاده قرار می دهند.

PRP چه تاثیری در جوانسازی پوست دارد ؟

 • تیرگی پوست

دوره ترمیمی سلول های پوستی هر 28 روز یک بار بوده و در صورت بالا بودن سن، نداشتن روتین مناسب پوست و خواب کافی می تواند، این دوره طولانی تر شود. روش پی ار پی نقش بسیاری در کاهش سلول های پوست داشته و وجود هورمون های رشد باعث بازسازی سلول و تولید کلاژن می شود. طی تزریق PRP در دو الی سه جلسه فرایند ترمیمی پوست شما هر 28 روزه خواهد بود و شما پوستی شفاف، سالم و درخشان خواهید داشت.

 • پف زیر چشم

بسیاری از افراد علاقه ای به پف زیر چشم هایشان ندارند. این پف ها مانع از رسیدن خون و مواد مغذی به ساختار اطراف چشم ها شده و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. از روش های درمان پف های زیر چشم می توانیم به تزریق این ماده اشاره کنیم. با تزریق این ماده خون رسانی در نواحی چشم افزایش یافته و سبب جوانسازی و انعطاف پذیری پوست اطراف چشم ها می شود.

 • چین و چروک های صورت

با افزایش سن و نداشتن روتین پوستی مناسب، به مرور چروک هایی در نواحی مختلف صورت از جمله اطراف چشم ها و لب ها تشکیل خواهد شد. با تزریق پی آر پی پوست شروع به ترمیمی و باز سازی و تولید کلاژن کرده و لایه ای جدید را در پوست تشکیل می دهد. هرچه مواد مغذی بیشتری وارد پوست شود بازسازی و تولید کلاژن افزایش می باید. بنابراین باید طی چندین جلسه به بهترین پزشک جوانساز در تهران دکتر پریسا زندی مراجعه کنید تا هنگامی که بطور کامل این چین و چروک ها بر طرف شوند.

 • منافذ باز پوست

وجود منافذ باز باعث کاهش زیبایی در پوست صورت بسیاری افراد می شود. یکی از دلایل بروز این منافذ، گرما و ترشح موادی زائد از پوست می باشد. تزریق PRP سبب جوانسازی و افزایش کیفت پوست می شود.

 • لکه های پوستی

افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید از جمله عوامل شایع در بروز لک ها می باشد. با تزریق پلاکت و پلاسما های خون می توان تمامی این لکه را از بین برد و سبب افزایش شادابی و نشاط پوست بیماران شد.

 • آکنه

منافذ باز یک ساختار تنفسی برای پوست بوده و آکنه به علت بسته شدن منافذ پوست ایجاد می شود. پلاکت ها با تزریق PRP سبب ایجاد تغییر در بافت های پوستی شده و آن ها را شاداب و لطیف می کند. تزریق پلاسما خون می تواند در باز شدن منافذ پوست و از بین رفته آکنه های پوستی بسیار موثر باشد.

چگونه برای تزریق های پی آر پی آماده شویم ؟

به بیان کلی ، مراحل محدودی برای آماده شدن جهت دریافت تزریق این ماده مورد نیاز می باشد. تزریق های PRP از جهات مختلفی با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال ، گاهی اوقات یک محلول لیدوکائین بی حسی موضعی ، قبل از تزریق در پوست سر به کار برده می شود. برخی اوقات ، بی حسی موضعی برای کاهش درد ، با پی آر پی ترکیب می شود. در برخی موارد نیز پزشک ، این روش را در طول جراحی مورد استفاده قرار می دهد.

فرآیند تزریق پی آر پی

در این جا آنچه از یک فرآیند تزریق انتظار دارید ارائه می شود :

 • دکتر نمونه خون شما را می گیرد. مقدار نمونه خون ، به محل تزریق این مواد بستگی دارد. برای مثال خون گرفته شده برای تزریق به پوست سر 20 میلی لیتر می باشد که اندکی بیشتر از یک قاشق چایخوری می باشد.
 • خون در یک سانترفیوژ قرار داده می شود. این دستگاهی است که با سرعت بالا می چرخد و باعث تفکیک مولفه های خون می گردد. فرآیند جداسازی حدودا 15 دقیقه طول می کشد.
 • متخصص ، پلاسمای جدا شده را برای تزریق در ناحیه مورد نظر آماده می کند.
 • پزشکان معمولا از تصویربردای سونوگرافی برای مورد هدف قرار دادن دقیق نواحی ویژه تزریق استفاده می کنند. سپس تزریق به ناحیه مورد نظر ، انجام می شود.

پی آر پی

تعداد جلسات مورد نیاز برای دریافت نتیجه تزریق :

تعداد جلسات لازم برای هر شخصی به نسبت سن و آسیب های پوستی آن فرد متفاوت است. اما بهتر است توجه داشته باشید که روند تاثیر گذاری در این روش درمانی PRP مقداری طولانی بوده و در صورت تزریق بیشتر نتایج بهتری را در طولانی مدت خواهید داشت. به طور کلی تزریقات پی آر پی در یک دوره شش ماهه و طی جلسات متفاوت انجام خواهد شد.

تعداد جلسات تزریق PRP در سنین مختلف

 • قبل از 30 سالگی

افرادی در سنینی پایین تر از 30 سال می توانند ، به منظور پیشگیری از پیری زود رس پوست خود ، اقدام به انجام تزریق این روش درمانی کنند.

 • افرادی در سنین 30 تا 40 سالگی

در بازه 30 تا 40 سالگی پیری پوست و چین و چروک های پوستی در صورت افراد ظاهر خواهد شد. بهتر است به مرور و هر چند وقت یکبار و با کمک روش های مراقبتی دیگر برای پیش گیری ، از تزریق این ماده جوانساز استفاده شود.

 • در سنین 40 تا 50 سالگی

در فواصل سه جلسه در سه ماه با استفاده از متد PRP به منظور جوانسازی می توان تاثیرات موثر را مشاهده کرد ، و در صورت لزوم تعداد جلسات آن را افزایش داد.

اقدامات لازم قبل از تزریق پی آر پی

 • در روز تزریق مایعات بسیار زیادی بنوشید.
 • از مواد غذایی حاوی چربی زیاد چند روز قبل از تزریق بپرهیزید.
 • از مصرف ویتامین و رقیق کننده های خون بپرهیزید.
 • مصرف مکمل های امگا و چای سبز می تواند کبودی صورت را افزایش دهد بنابراین از مصرف آن یک فته قبل و یک هفته بعد از تزریق خودداری کنید.
 • از مصرف هرگونه داروهای ضد التهاب یک هفته قبل از تزریق خودداری کنید.
 • قبل از مراجعه حتما صورت خود را شسته و از هیچ مواد آرایشی بر روی پوست استفاده نکنید.

آیا می توان از پی آر پی همراه با دیگر روش های درمانی استفاده کرد؟

بهتر است بدانید که این فرآیند به رشد و تکثیر سلول ها نیز کمک خواهد کرد ، بنابراین از این تکنیک می توان هم به تنهایی و هم همراه با روش های درمانی دیگر نیز استفاده کرد. برای مثال می توان از این تکنیک بعد از لیزر جوانسازی صورت جهت ترمیم سریع تر پوست نیز استفاده کرد . همچنین این پروسه همراه با مزوتراپی پوست و مو ، لیفت با نخ و میکرونیدلینگ نیز قابل اجرا می باشد. جالب است بدانید که یکی از تکنیک های پر کاربرد استفاده از پی آر پی بعد از پروسه کاشت مو بوده ، زیرا انجام این روش علاوه بر بهبود سریع تر پوست به رشد بهتر موهای کاشته شده کمک می کند و سبب تقویت آن ها نیز می شود.

نکته: با وجود آن که انجام این تکنیک دارای نتیجه ای فوق العاده است ، اما الزامی جهت انجام آن وجود ندارد و شما می توانید با مشورت پزشک خوب در تهران و در مواقع مورد نیاز از آن بهرمند شوید.

میکرونیدلینگ: در زمان انجام تکنیک جوانسازی میکرونیدلینگ میلیون ها کانال ریز در سطح پوست ایجاد می شود که جهت پخش دارو از مزوتراپی استفاده می شود ، اما امروزه بکارگیری از پی آر پی نتایج بهتر و درخشان تری را به همراه خواهد داشت.

لیفت با نخ: اگر بعد از اتمام تکنیک لیفت با نخ به خصوص در یک ماهه اول ، تزریق پی ار پی در محل نخ ها انجام شود ، به سرعت کلاژن سازی و افزایش حجم کلاژن ها نیز افزوده خواهد شد.

ساب سیژن: به هنگام انجام این تکنیک ، بافت تخریب شده ، با ترکیب پی آر پی نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت. در واقع این تکنیک به ساخت سریع تر و بیشتر سلول ها کمک می کند و سبب تحریک ساخت عروق ریز و ماندگاری بیشتر بافت ظریف تشکیل شده می شود.

چه کسانی نباید پی آر پی دریافت کنند ؟

لازم است حتما قبل از انجام این روش در مورد بیماری هایی که دارید و یا داروهایی که استفاده می کنید با بهترین دکتر جوانساز در تهران مشورت نمایید. متخصصان بسیاری معتقدند که افرادی که به مشکلات زیر دچار هستند ، نباید از درمان این مواد برای مو استفاده کنند :

 • افرادی که از داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپرین استفاده می کنند.
 • افرادی که سیگار و قلیان می کشند.
 • افرادی که سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارند.
 • افراد مبتلا به بیماری سرطان
 • بیماری های مزمن کبدی
 • بیماری های پوستی
 • کم بودن تعداد پلاکت های خون
 • افراد مبتلا به بیماری تیروئید

تکرار تزریقات پی آر پی

با توجه به علت استفاده از این روش ، تعداد دفعات تکرار تزریق نیز در افراد متفاوت می باشد. اما به صورت معمول برای رسیدن به نتیجه مطلوب 2 یا 3 بار تزریق در فاصله زمانی 6 هفته توصیه می شود اما ممکن است در برخی افراد برای مشاهده بهتر نتایج درمان تا 5 بار تزریق توصیه شود. در شرایطی که از این روش نتایج خوبی به دست آورید می توانید دو تزریق در سال داشته باشید تا اثرات درمان با این متد حفظ شود.

تزریق پی آر پی در جوان سازی صورت

از مهم ترین کاربردهای تزریق این مواد در زمینه جوان سازی پوست به موارد زیر می توان اشاره کرد :

 • برطرف شدن تیرگی چشم
 • رفع آکنه و یا اسکارهای ناشی از عمل جراحی
 • جوان شدن نواحی کلی پوست
 • برطرف شدن خطوط ریز اطراف چشم و یا خطوط اطراف لب

پی آر پی همراه با تزریق چربی

در روش تزریق چربی لازم است چربی های مورد نیاز از بدن فرد گرفته شود. سپس این چربی را در دستگاه های خاصی قرار می دهند تا نا خالصی آن ها از بین برود. سپس از چربی خالص برای جوان سازی و حجم دهی در نواحی مختلف صورت و بدن استفاده می شود. می توانید از روش PRP به به صورت همزمان با مخلوط کردن سلول های چربی استفاده نمایید. این عمل موجب تحریک عمل رگ سازی می شود . در نتیجه سلول های چربی زنده می ماند و با بافت های اطراف پیوند می خورد. به همین علت با تزریق چربی به صورت همزمان با PRP می توانید ماندگاری نتایج درمان را تا چند برابر افزایش دهید.

پی آر پی و ژل چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

به طور کلی می توانیم بگوییم تمرکز اصلی ژل بر روی رفع چین و چروک های پوستی بوده، و تاثیرات آن بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. اما در تزریق PRP علاوه بر رفع چین و چروک تمرکز بسیاری در درمان و جوانسازی پوست خواهد داشت، و تاثیرات آن به نسبت ژل بیشتر و تا حدی دائمی می باشد.

آیا تزریق پی آر پی همراه با درد است؟

قبل از تزریق، بهترین پزشک در تهران بی حسی های موضعی را بر روی صورت بیمار استفاده می کند. طی انجام این روش دردی احساس نخواهد شد. پس از تمام شدن اثر بی حسی نواحی تزریق شده دارای دردی جزئی و قابل تحمل بوده، که با استفاده از مسکن های تجویز شده توسط بهترین دکتر جوانساز در تهران می توان درد آن را تسکین داد.

پی آر پی

عوارض جانبی

از آن جایی که پی آر پی شامل تزریق یک ماده به پوست می باشد ، عوارض جانبی بالقوه ای را نیز به همراه دارد.این مواد یک روند مشتق از خود می باشد ، به این معنی که این روند حاوی موادی است که مستقیما از بدن خود فرد گرفته می شود. این خطرات ، واکنش های آلرژیک را که می تواند در اثر تزریق دارو از قبیل کورتیزون یا اسید هیالورونیک اتفاق بیافتد ؛ کاهش می دهد. با این وجود برخی خطرات که ماحصل خود تزریق هستند ، دور از انتظار نمی باشد که عبارتند از :

 • عفونت
 • آسیب دیدگی عصب
 • احساس درد در ناحیه تزریق
 • آسیب دیدگیی بافت

دوره ریکاوری برای تزریق پی آر پی

وقتی این مواد بعد از آسیب دیدگی تزریق می شود ؛ پزشک به شما توصیه می کند تا بقیه روز را استراحت کنید. با این وجود این توصیه ها بیشتر به آسیب دیدگی مربوط بوده و چندان ارتباطی با تزریق های فوق ندارند. بیشتر افراد می توانند فعالیت های روزمره خود را بعد از تزریق این روند از سر گیرند. هرچند این پروسه باعث ارتقاء بهبود یا رشد می شود ؛ ولی شما بلافاصله بعد از دریافت تزریق ، شاهد تفاوت و تغییر آنی نخواهید بود. پس از گذر چند هفته یا چند ماه ، شاهد بهبود و رشد موها ، سریعتر از موقعیت مورد انتظار درصورت عدم دریافت درمان با این فرآیند خواهید بود.

مراقبت های بعد از پی آر پی

 • بیمار باید از شستشوی ناحیه درمان به مدت 48 ساعت بعد از این پروسه خودداری کند.
 • پس از این مدت می توانید محصولات مراقبت از پوست و مو و داروهای موضعی را مورد استفاده قرار دهید.
 • گاهی بیمار به مدت دو تا سه روز درد را تجربه می کند و متوجه اندکی کبودی در ناحیه درمان می شود.
 • در صورت تجربه درد شدید ، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
 • رنگ کردن مو را می توانید یک هفته بعد از درمان از سر بگیرید.
 • تاثیر درمان بعد از حداقل 6 ماه قابل مشاهده می باشد.

لازم به ذکر است که به منظور حفظ بهبود حاصل از درمان ، گاهی تکرار آن الزامی می باشد.

هزینه لازم برای تزریقPRP چقدر است؟

مقدار هزینه لازم برای این روش درمانی به پزشک و کلینیک،کیت های مصرفی، میزان مشکلات پوستی افراد و در آخر تعداد جلسات لازم برای درمان بستگی داشته و افزایش می یابد. بنابراین می توانید ابتدا با دکتر خود در رابطه با تعداد جلسات و هزینه های لازم مشورت کنید و بعد از آن درمان خود را آغاز کنید.

سوالات متداول پی آر پی پوست

 • تزریق پی آر پی چقدر زمان میبرد ؟

تزریق پلاکت ها به منظور بازسازی سلول های پوستی و جوانسازی پوست، حدودا 10 الی 20 دقیقه زمان خواهد برد.

 • آیا PRP باعث افزایش حجم صورت می شود ؟

بیشتر از هر چیزی این روش در درمان بافت های سلولی پوست و جوانسازی نواحی مختلف پوست صورت تاکید داشته، و در حجیم کردن صورت افراد نقشی نخواهد داشت.

 • میزان ماندگاری این روش درمانی چقدر است ؟

نتیجه استفاده از پلاکت ها و پلاسما های خون 10 ماه الی دو سال می باشد. البته شما برای تاثیر گذاری بهتر و داشتن نتیجه ای طولانی مدت می توانید، سالی یک بار و با دستور بهترین دکتر جوانساز تهران از این روش موثر در شادابی پوست بهره ببرید.